Winner Amsterdam  Winster Amsterdam
1923  Apollo v.d. Schütneck  
1940  Wakker v.d. Wachtparade  
1941  Waldo v.d. Wachtparade  
1948  Graaf Dagobert v. Neêrlands Stam  
1949    Diane v. Neêrlands Stam
1951    Ester Germania
1952  Igon v. Naunhof  Ester Germania
1953    Jette v.d. Geilenberge
1958    Gravin Roeanka v.Neêrlands Stam
1959  Citto v. Fürstenfeld  
1964    Gravin Wanda v.Nêerlands Stam
1965  Mecki v.Fürstenfeld  
1967  Rado v. Fürstenfeld  
1968  Graaf Gento v.neêrlands Stam  Gravin Faby v. Neêrlands Stam
1969  Damon van Ruigoord  Gravin Faby v. Neêrlands Stam
 1970  Damon van Ruigoord  Anuskja van de Oostkant
1971  Bonny Boy van de Doberbox  Diana v. Petranda´s Hof
1972  Jürgen v. Hagenstern  Uttah of Bamby´s Pride
1973  Jürgen v. Hagenstern  Uttah of Bamby´s Pride
1974  Graaf Questor v.Neêrlands Stam  Comtesse Charmaine v. Franckenhorst
1975    Anuschka Bryansdotter
1976  Graaf Questor v.Neêrlands Stam  
1977  Demon from lago Rojo  Alma van de Astra Hoeve
1978  Nerak de la laurenciére  Gravin Wietske v.Neêrlands Stam
1979  Juan van het Rapenland  Jildou van Friesland Glorie
1980  Caecillius Cassander v. Diaspora  Gravin Aranka v.Neêrlands Stam
1981  Hertog Alpha v. le Dobry  Eris v.d.Eland
1982  Björn v. Stokebrand  Arjanne v.Hermansjomaik
1983  Anak v.d.Santros Hoeve  Anka v.'t Heide Huske
1984  Arrow v.Harro’s Berg  Gravin Ginger v.Neêrlands Stam
1985  Flegon Falk v. Diaspora  Esmir v.Hermansjomaik
1986  Haito  Golda v.Franckenhorst
1987  Baron Bryan v.Harro’s Berg  Golda v.Franckenhorst
1988  Semper Sciff v. Stevinhage  Jura v.h.Wantij
1989  Semper Sciff v. Stevinhage  Thamar Tara v.Diaspora
1990  Xysthos v. Stevinhage  Mia v.Nordenstamm
1991  Graaf Quirinus v.Neêrlands Stam  Gravin Wanda v.Neêrlands Stam
1992  Orki v.d.Wieteke’s Hoeve  Perdy v.d.Donken
1993  Ponch du Clos des Grognards  Zarina v.Stevinhage
1994  Graaf Edo v.Neêrlands Stam  Nemesis Gadis
1995  Sandokan des Viglants du Val  Patrice v.Hof ter Bist
1996  Randy v.h. Sabbatsveld  Ramonsburg's Tequila
1997  Csini Baba Citto  Csini Baba Charlotte
1998  Hellas v.Les Deux Peupliers  Tandora v.Fuchsfelderhof
1999  Lewi's Della Fortezza Vecchia  Usha Van Het Blauwhof
2000  Graaf Hajo Gino v. Neêrlands Stam  New-Joy v.Les Deux Peupliers
2001  Prince v.Les Deux Peupliers  Gravin Henriette v.Neêrlands Stam
2002  Vero van het Wantij  New-Joy v.Les Deux Peupliers
2003  Russkaja Mechta Andor Absolut  Gravin Luna v.Neêrlands Stam
2004  Gaindyke Mirco at Lakehouse  Gravin Luna v.Neêrlands Stam
2005  Bracko van Hof ter Eeckhout  Gravin Luna v.Neêrlands Stam
2006  Sorrel z Padoku  Keyalas wot a Dream
2007  Enzo v.d. Donauhoeve  Eres van't Genebos
2008  Ramonburg’s Enzo  Ramonburg’s Electra
2009  Victor Vincent v.h. Wantij  Ramonburg´s Dalila
2010  Kontessina Keks  Indy v.d. Donauhoeve
2011  Yacheero's Pando Pandero  Russkaja Mechta Mera Madera
2012  Russkaja Mechta Modny Mustang  Firenze du Wot a Thriller 
2013  Grafmax Louis Armstrong  Kjenta Van De Donauhoeve
2014  Giano di Caresi Nice  Russkaja Mechta Surpriz Solntse
2015  Noxx v.d. Donauhoeve  Wilma of Krafthill
2016  Giano di Caresi Nice  Newfords Linda Lovelace
2017  Paxx van Royaert  Omara van't Genebos
   winnersmall